پیام مدیر کل محترم اداره اوقاف و امور خیریه استان همدان در مورد برگزاری دوره دوم جشنواره عکس وقف چشمه همیشه جاری

پیام مدیر کل محترم اداره اوقاف و امور خیریه استان همدان در مورد برگزاری دوره دوم جشنواره عکس وقف چشمه همیشه جاری

گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین محمد کاروند، مدیر کل اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان

یکی از اهداف مهم سازمان اوقاف و امور خیریه تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف است، که هرساله اقدامات زیادی در جهت فرهنگ سازی و ترغیب مردم به این عمل خدا پسندانه توسط سازمان اوقاف و امور خیریه برنامه ریزی و اجرا میگردد که یکی از مهمترین برنامه ها بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری اجرای امینانه نیات واقفین خیر اندیش بر اساس خواسته واقفین میباشد. هر ساله سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به اجرای طرح های ویژه همانند طرح دستهای مهربانی، پیوند آسمانی، مهر تندرستی ، بصیرت عاشورایی ، مهرتحصیلی و… گامهای موثری را بری اجرای نیات واقفین انجام میدهد. که علاوه بر اجرای طرح ها رویکرد جدید سازمان اوقاف و امور خیریه استفاده از ابزار هنر و فرهنگ برای اجرای اقدامات خداپسندانه واقفین و همچنین ایجاد وقف های جدید جهت برآورده کردن نیاز های جامعه میباشد .

یکی از مهمترین برنامه ها اجرای ویژه برنامه جشنواره فرهنگی و هنری وقف چشمه همیشه جاری در موضوعات فیلم کوتاه، وبلاگ نویسی، خوشنویسی ، طراحی پوستر، تالیف کتاب ، برگزاری کنگره های علمی و… میباشد. همچنین موضوع عکاسی که از دریچه دوربین خدمات و اقدامات انجام شده در قالب وقف و امورخیریه را به نمایش میگذارد. که با توجه به اینکه عکاسی هنری تاثیر گذار و توانمند در انتقال مفاهیم به جامعه است به همین دلیل برگزاری جشنواره عکس با موضوع وقف چشمه همیشه جاری، میتواند به توسعه و گسترش فرهنگ الهی وقف کمک های شایانی را انجام دهد و میتوان با استفاده از این ظرفیت هنری ترویج این عمل خدا پسندانه را در جامه بیشتر و بهتر تجلی داد. جشنواره عکس وقف چشمه همیشه جاری که به میزبانی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در حال برگزاری میباشد، فرصتی برای بروز هنرنمایی کسانی است که میکوشند با درک مفهوم وقف امکان بهرمندی از فرصت های زیبا شناسانه را از دریچه دوربین فراهم سازند.
سازمان اوقاف و امور خیریه برای پنجمین سال متمادی اقدام به برگزاری جشنواره ملی وقف چشمه همیشه جاری با موضوعات مختلف نموده است . چهارمین دوره جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری با موضوع عکاسی با مدیریت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان برگزار گردید که با عنایت به استقبال گسترده عکاسان هنرمند ، پنجمین دوره نیز به میزبانی این استان در حال برگزاریست. امیدواریم با استقبال جامعه عکاسی نقشی موثر در تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف صورت پذیرد.
در ادامه ایشان در مورد اهمیت هنر و تاثیر گذاری آن در گسترش فرهنگ وقف بیان کردند:
هنر میتواند در ترویج و گسترش فرهنگ وقف در جامعه نقش بارز و مؤثری داشته باشد و هنرمندان قادرند در نهادینه کردن فرهنگ وقف به نقش آفرینی پرداخته و با استفاده از زبان هنر برای گسترش این فرهنگ تاثیرگذاری بهتر و بیشتری داشته باشند. تلفیق هنر و وقف موجب میشود تا مردم با لذت بردن از زیبایی هنری با مفهوم عمیق این سنت حسنه آشنا شوند.

اشتراک گذاری این پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =