گفت و گو دبیرخانه جشنواره با دکتر مهدی مقیم نژاد داور پنجمین دوره جشنواره ملی عکس وقف چشمه همیشه جاری

گفت و گو دبیرخانه جشنواره با دکتر مهدی مقیم نژاد داور پنجمین دوره جشنواره ملی عکس وقف چشمه همیشه جاری

ایشان  در مورد تکرار و دوره ای بودن جشنواره های عکاسی و مقایسه آن با جشنواره های مقطعی و غیر دوره ای تاکید کردند که شرح گفت و گو در ذیل آمده است.

تداوم و تکرار جشنواره ها با هدف مشخص ارزشمند ، و تاثیر گذاری و نتایج حاصل از این گونه جشنواره ها بسیار بهتر از جشنواره های غیر دوره ای می باشد اما صرفا تکرار در یک جشنواره کافی نیست، تکرار جشنواره  با یک موضوع مشخص باید نتیجه رو به جلو و روند تکاملی داشته باشد  و اهداف جشنواره تنها در روال عادی برگزاری جشنواره دیده نشود.

تکرار و تداوم جشنواره زمانی موثر است که علاوه بر برگزاری جشنواره و به نمایش گذاشتن آثار ، برگزار کننده ها  برای تفهیم هدفشان در برگزاری جشنواره  به عکاسان کوشش کنند. یعنی علاوه بر اجرای جشنواره، جلسات بحث و گفت و گو  میان برگزار کنندگان، ناظران ماجرا، داوران و عکاسان برگزار شود و رصدی از برگزاری یک دوره از یک جشنواره با موضوع مشخص صورت گیرد و تولیدکنندگان اثر هنری در جریان نقاط قوت و ضعف آثار خود قرار گیرند، همچنین دلیل انتخاب آثار برتر مشخص شود. و یا حتی مقایسه ای هم به لحاظ آماری و هم از نظر شیوه عملکرد عکاسان و برگزار کنندگان جشنواره انجام پذیرد.

متاسفانه در جشنواره های برگزار شده چنین روندی صورت نمیپذیرد و شاهد آن بودیم که سال ها از یک جشنواره گذشته بدون اینکه در دوره های بعد شاهد  توسعه در روند برگزاری باشیم.

اشتراک گذاری این پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =